Як допомогти собі під час війни: шість простих порад психолога

1. Перестань читати новини Безумовно, тримати руку на пульсі потрібно і бути в курсі останніх подій, вкрай необхідно. Але не потрібно постійно моніторити паблики новин і соцмережі. Влаштуйте собі інфо-детокс та відпочиньте від Інстаграма, Фейсбука та інших місць, де можна читати новини. Натомість вийдіть на прогулянку або випийте чашку чаю на свіжому повітрі, почитайте книгу, подивіться фільм.

Перебування на свіжому повітрі може зменшити стрес, тривогу та депресію, вдихання свіжого повітря має заспокійливий ефект, дозволяючи вам зосередитися на моменті “зараз”.

2.Практикуй подяку  Намагайтеся у всьому шукати позитив та цінувати те, що маєте. Наприклад, будьте вдячні, що зараз у вас є дах над головою, їжа, зв’язок, світло, ваші рідні живі і в безпеці. У повсякденному житті ми не звертаємо увагу на такі речі і сприймаємо їх як належне, але в умовах війни навіть такі, начебто, прості речі є не у всіх. Тому з вдячністю ставтеся до всього, що маєте.

3.Спілкуйся з близькими  Важливо підтримувати зв’язок із друзями та родичами. Не сваріться з ними через війну і намагайтеся обговорювати абстрактні теми, щоб надати бадьорості духу і їм, і собі. Крім того, зараз найкращий час для того, щоб навчитися комунікувати та висловлювати свої почуття: мені страшно, мені боляче, мені самотньо, мені тривожно тощо – таким чином емоційний стан покращується, особливо якщо тебе розуміють і підтримують.

4.Допомагай іншим  Якщо у вас є бажання і можливості, то можете допомогти іншим – тим, хто опинився в нелегких умовах. Можете запропонувати їм фінансову допомогу, допомогти речами, їжеючи просто поговорити. Часто людям нікому вимовитися і нема з ким обговорити те, що відбувається. Але важливо пам’ятати про одне правило: спочатку маску кисневу собі, а потім тому, хто поряд.

5.Уникай песимістичних діалогів Дуже важливо не залучатися до розмов про можливі негативні наслідки та інші жахіття. Це підвищує рівень тривоги та занепокоєнь щодо того, що ми нічого не можемо змінити (ядерна катастрофа, ситуація на ЧАЕС тощо). Це складно, але постарайтеся дозувати інформацію і закінчувати діалог, як тільки  він перетікає в песимістичне русло.

6.Медитируй чи молись  Дуже важливо заспокоїти свою нервову систему. Якщо ви віруюча людина, можете молитися, а якщо ні – займіться йогою, медитацією або іншими розслаблюючими практиками. Це допоможе не лише заспокоїти ЦНС, а й упорядкувати думки. Також добре працює практика усвідомленості – коли ви розумієте, що у вас немає способу контролювати ситуацію, глобальнее майбутнє вам не підвладне, тому все йде як слід і буде те, що буде.

“Роби, що можеш, з тим, що маєш там, де ти є” Рузвельт

Ми на нашому сайті використовуємо файли cookie, якщо ви не згодні, щоб ми використовували даний тип файлів, ви повинні відповідним чином встановити налаштування вашого браузера (в такому випадку ми не гарантуємо коректної роботи сайту) або не використовувати наш веб-сайт

x